3 клас Урок 9 "Сюжет у творах"

 Музичне вітання


- Чи завжди тобі вдається зрозуміти, про що розповідає музика? 
- Поясни, чому.

Сьогодні ми познайомимося з незвичайним твором австрійського композитора 
Йозефа Гайдна. Це - "Прощальна симфонія". 
    Дивовижна легенда пов'язана з "Прощальна симфонією" Й. Гайдна. Ще дивніше те, яке враження справляє цей твір на слухачів, які ніяк не очікують такого незвичайного фіналу. 

- У чому ж таємниця Симфонії № 45 Гайдна і чому вона називається "Прощальна"? 

    Тільки уявіть собі, що ви опинилися в такій непростій ситуації: ваш роботодавець тримає вас на службі вже довше, ніж передбачалося і не розуміє ніяких натяків на те, що ви хочете додому. У наші дні таке неможливо уявити, а ось кілька століть назад - запросто. У такій неприємній ситуації опинився великий австрійський композитор Йозеф Гайдн і його музиканти.
    За часів Гайдна у музикантів було залежне становище і вони, незважаючи на свою популярність, значилися при палацах знатних осіб на рівні прислуги. 
    Так князь Естерхазі, у якого композитор прослужив близько 30 років, ставився до нього як до слуги. Великому віденському класику заборонялося виїжджати без згоди за межі палацу, а всі написані за цей час шедеври належали тільки князю. 
    Обов'язки Й. Гайдна були безмежні, він повинен був керувати капелою при палаці, виконувати музику за примхою князя, навчати оркестрантів, нести відповідальність за все нотні матеріали та інструменти, і, нарешті, писати симфонії, опери на вимогу Н. Естерхазі. Іноді, він давав на твір чергового шедевра всього один день! 
    Але іноді, траплялися й такі ситуації, коли Гайдн змушений був застосувати весь свій талант і кмітливість, щоб допомогти собі і своїм музикантам.
    Одного разу князь Естергазі занадто довго затягнув перебування в літньому палаці. З приходом холодів, музиканти стали хворіти. Вони дуже страждали від нескінченних хвороб, а головне, від довгої розлуки зі своїми родинами. 
    Але Й. Гайдн придумав, як вийти з цієї непростої ситуації - він написав спеціальний твір, яке отримало назву "Прощальна симфонія"
    Тільки уявіть, князь Естергазі зі своїми гостями зібрався в залі слухати черговий шедевр великого маестро, але замість звичної веселої музики йому представили сумну і повільну музику.     Починається п'ята частина і тут музиканти один за одним постають, гасять свічки на пюпітрах і мовчки йдуть із залу. Так, на сцені залишається лише два скрипаля, партію одного з них виконує сам Гайдн і мелодія їх стає все сумніше, поки не стихає зовсім. Решта музиканти в темряві також залишають сцену.     Натяк свого капельмейстера князь Естергазі зрозумів і звелів усім збиратися для переїзду в Ейзенштадт.
   Програмною 
- називають інструментальну музику, створену за певним сюжетом, що відображається у спеціальній програмі або назві твору.

Й.Гайдн Прощальна симфонія

Розучування пісні Н. Май. «Промінчик».


Немає коментарів:

Дописати коментар