Тема: Стильовий синтез
- Чи можуть поєднуватися риси різних стилів у творчості митця?
- Чи знаєте ви приклади співіснування різних стильових ознак в одному творі?
Художня творчість завжди зумовлена історичною епохою та панівними в ній світоглядними ідеями. Українське мистецтво ХІХ ст. – це період розквіту романтизму, а потім – реалізму.
Бурхлива епоха висунула новий тип митця – громадського діяча з принципами демократизму і народності, що зумовило реалістичне світосприйняття.
До такого типу митця-громадянина належали Великий Кобзар, поет і художник Тарас Шевченко і видатний композитор, фундато вітчизняної музики Микола Лисенко.Єднає Шевченка і Лисенка те, що вони втілювали національні художні ідеали у творчості, правдиво відтворювали життя свого народу, хоча й різними мистецькими способами.
Обоє були закохані в народну пісню. Із дитинства вона стала супутником життя Тараса. Микола Лисенко все життя збирав і обробляв український фольклор, який став основою його творчості.
Відомо понад 1000 зразків образотворчого мистецтва Т.Шевченка в портретному, пейзажному, побутовому жанрах.Ще в молодості художник став популярним портретистом. Особливою витонченістю, поетичністю вирізняються жіночі портрети. Створеним наприкінці життя портретам притаманна реалістичність зображення.
У численних автопортретах митець наче намагався зазирнути у власну душу. Перша спроба пізнати себе виявилася в романтичному автопортреті 1840 р., з якого на глядача дивиться сповнена творчої наснаги молода людина. Автопортрети пізнього періоду творчості сприймаються як драматична сповідь людини про життя, сповнене тяжких випробувань долі.
У численних автопортретах митець наче намагався зазирнути у власну душу. Перша спроба пізнати себе виявилася в романтичному автопортреті 1840 р., з якого на глядача дивиться сповнена творчої наснаги молода людина. Автопортрети пізнього періоду творчості сприймаються як драматична сповідь людини про життя, сповнене тяжких випробувань долі.
- Порівняйте перший та останній автопортрети митця. Чим вони відрізняються?
- Про який душевний стан свідчить вираз обличчя?
На високий щабель в українському малярстві підносить Т.Шевченко побутовий жанр, колоритно розповідаючи фарбами про історії з народного життя.
Т. Шевченко «Катерина» Шевченка вважають основоположником реалізму в українському образотворчому мистецтві. Реалістичним є його найбільший за розміром твір олійного живопису «Катерина», виконаний на тему однойменної поеми (1842 р.). Через драму української дівчини-кріпачки митець розкриває трагедію самої України.
Для всіх українців Кобзар став національним символом. З-поміж митців, які продовжували справу Т.Шевченка з розбудови української культури, одне з центральних місць належить Миколі Лисенку, автору духовного гімну України «Молитва за Україну»
Микола Лисенко
(1842-1912)
- український композитор, фольклорист, хоровий диригент, піаніст, педагог. Його спадщина охоплює майже всі музичні жанри.
Ніхто з композиторів не писав стільки творів на тексти Т.Шевченка, як М.Лисенко (понад 90). Поезія Кобзаря вплинула на формування тематично-образного змісту музики М.Лисенка. У 1868 р. до відзначення сьомих роковин з дня смерті Т.Шевченка майже водночас з'явилися два твори на вірші його «Заповіту».
Слухання Микола Лисенко Хор «Заповіт»
Слухання Михайло Вербицький Хор «Заповіт»
- У якому з творів звучать урочисті, волелюбні інтонації?
- Який хор нагадує думу?
- Який характер мелодії, що співає бас у творі М.Вербицького-пісенний чи декламаційний?
Унікально, що до тексту «Заповіту» зверталися понад 40 композиторів! У цьому списку разом з українцями найвідоміші російські композитори П. Чайковський, М. Мусоргський, С. Рахманінов, С. Прокоф’єв. Надихає цей твір і сучасних виконавців.
Із «Заповіту» розпочав Микола Лисенко грандіозний задум – цикл «Музика до Кобзаря», що складається з 87 творів. У цьому циклі композитор яскраво втілює в музичних образах і зворушливі ліричні вірші, й поезію, що закликає до боротьби за щастя знедоленого народу.
Зразком національно-патріотичної опери стала монументальна народна драма «Тарас Бульба», де вперше втілилася героїчна, козацька тематика. Арію Тараса («Гей, літа орел») М.Лисенко написав на текст пісні кобзаря з поеми Т.Шевченка «Гайдамаки»
Багата і різнопланова оперна спадщина М. Лисенка охоплює різні жанри:
Він є засновником дитячої опери-казки.
Микола Лисенко написав чимало фортепіанних п'єс у популярних для романтизму жанрах: рапсодія, ноктюрн, елегія, експромт, пісня без слів. Нерідко це журливі мініатюри («Елегія», «Пливе човен»). Національна самобутність притаманна Другій українській рапсодії, що складається з повільної Думки та швидкої Шумки.
Живописні та графічні твори Т.Шевченка, як і музика М.Лисенка, освітлені відданою любов’ю до України. Їхня спадщина вплинула на свідомість народу, спонукала українців до боротьби за краще майбутнє: поет і художник – силою поетичних і візуальних образів, композитор – силою музики.
Запитання:
- Які види й жанри образотворчого мистецтва охоплює творчість Т.Г.Шевченка?
- Як творчість Великого Кобзаря вплинула на українську культуру, зокрема музику?
- Схарактеризуйте багатожанрову спадщину М.Лисенка, поясніть його роль у розвитку української музики.
Тема: Реалістичний стиль в музичному мистецтві
Якщо романтики, намагалися передати ставлення до внутрішнього світу людини в піднесено-емоційній манері «голосом серця», то в реалістичному мистецтві митців цікавить сувора правда життя.
Ознаки реалізму в музичному мистецтві:
- Реалістичне відображення здійснюють через посилення інтонаційної виразності;
- Посилення драматизму ситуації;
- Почуття простої людини зіставляються з жорстокими обставинами її оточення;
- Загострення соціальної спрямованості;
- Використання синтетичних жанрів, зокрема опери
Опера (від «праця, твір»)
- синтетичний вид музичного мистецтва, зміст якого втілено в сценічних музично-поетичних образах.
В опері поєднано музику, драматургію, образотворче мистецтво, хореографію.
Композитори-реалісти внесли в музику нове коло образів, пов'язаних як з повсякденним життям людини, так і з великими історичними подіями. Реалізм - це доба введення народної пісні в музику.
У західноєвропейській культурі найяскравішим виразником музичного реалізму вважають видатного італійського композитора, диригента Джузеппе Верді (1813-1901)
Він автор 26 опер, кращі з яких належать до вершин оперного мистецтва.
Реалістичному стилю композитора притаманні такі риси, як злиття музики з драматичною дією, простота та виразність наспівних мелодій, коріння яких - у італійській народній пісні.
Найпопулярнішими у світовому оперному репертуарі стали три «зіркові» реалістичні опери: «Травіата», «Трубадур» і «Ріголетто», присвячені знедоленим людям, які страждають і гинуть унаслідок соціальної нерівності.
На прикладі опери "Ріголетто " (за п'єсою В.Гюго "Король бавиться"), яку Дж.Верді вважав найкращим своїм творінням, можна простежити неповторний стиль великого маестро.
Музична драматургія опери – це напружений і динамічний наскрізний розвиток.
Конфлікт закладений у трагічній долі головного героя - старого блазня, потворного горбаня Ріголетто, який постає то злим і жорстоким, коли він насміхається над аристократами, то ніжним і люблячим батьком єдиної доньки Джільди, закоханої в легковажного красеня герцога. Характери персонажів та їхні взаємини втілені правдиво, мелодії лаконічні та інтонаційно конкретні та виразні.
Прослухайте музичні фрагменти опери «Ріголетто».
Дж. Верді Опера "Ріголетто" Арія Ріголетто
Дж. Верди. Ария Джильды из оперы ''Риголетто''
Дж.Верді Опера "Ріголетто" Пісенька Герцога
- Порівняйте музичні образи, характеристики головних персонажів опери.
Цей оперний шедевр йде на сценах Одеського національного академічного театру опери та балету, Київського муніципального театру опери і балету для дітей та юнацтва (виконують італійською мовою)
Прагнення до реалізму, правдивості музичних образів характерно для російської музики. Композитори яскраво відображали у своїх операх глибоку давнину, старовинні обряди й перекази, сільський побут, казкові теми. За глибиною реалізму і драматизму вирізняються опери Модеста Мусоргського.
Модест Мусоргський (1839-1881) Яскравий композитор-реаліст і виразник народних дум, в його операх народ стає головним героєм. Композитор створює правдиві, рельєфні музичні образи. Замість оперних арій він застосовує жанр пісні, близької до фольклорних зразків.
Кульмінаційний момент опери «Борис Годунов» – сцена під Кромами, де народ, справжній творець історії, постає у стихійному пориві. У цьому протесті він виявляє свою богатирську міць.
Прослухайте хор «Расходилась, разгулялась удаль молодецкая» з опери «Борис Годунов».
- Яка роль динамічного та темпового розвитку у створенні образу народу.
Реалістичні картини народного життя змальовані у сценічних творах українських композиторів.
Перлиною української класики стала музична картина «Вечорниці» Петра Ніщинського, яка є дивертисментом до вистави «Назар Стодоля» Тараса Шевченка.
Петро Ніщинський (1832-1896) Український композитор і поет-перекладач. Майже вся музика «Вечорниць» побудована на матеріалі народних пісень і танців. Центральна її частина – знаменитий чоловічий хор «Закувала та сива зозуля»
Слухання П.Ніщинський хор «Закувала та сива зозуля»
Реалістичні тенденції, пов'язані з народними обрядами, проникають і в історико-романтичні опери українських композиторів. Тема опери «Роксолана» Д.Січинського навіяна народними переказами про сміливу дівчину Настю Лісовську, що потрапила у турецьку неволю і полонила своєю вродою і розумом султана.
Денис Січинський (1865-1909) Видатний український композитор і хоровий диригент, перший професор музики у Галичині, музично-громадський діяч, педагог.
Слухання Д.Січинський Арія Роксолани з опери "Роксолана"
Опера «Роксолана» не була завершена автором. Остаточну редакцію здійснив Мирослав Скорик (1993), після чого її поставили на сцені Львівського оперного театру силами студентів Вищого музичного інституту ім. М. В. Лисенка.
- Назвіть особливості реалізму в музиці порівняно з романтизмом.
- У чому, на вашу думку, полягає реалістичність головних героїв опери Дж. Верді «Ріголетто»?
- У яких операх українські композитори використовували народні обряди, яка їх роль в оперній драматургії?
Тема: Реалістичний стиль в образотворчому мистецтві
У російській культурі високого розвитку реалізм досяг у творчості художників-передвижників, які створили в Петербурзі Товариство пересувних російських і українських митців.
Вони правдиво не просто правдиво зображували історичні події, історію, людей у різних жанрах, а й поширювали свої погляди на суспільну роль мистецтва серед населення міст.
Українська тема посідала чільне місце у творчості художника реаліста Ілля Рєпін (1844-1930). Він був родом з Чугуєва на Харківщині.
В історичному жанрі митця більше цікавили не самі події, а людські характери. Всесвітньо відома картина «Запорожці пишуть листа турецькому султанові»
Ця картина існує у двох авторських варіантах, сповнена народного гумору.І.Рєпін вперше вводить в історичний живопис таку кількість зображень людей, які сміються.
- Розкажіть, що відбувається на картині у момент, який виокремив художник з потоку історичних подій.
- Опишіть характерні образи запорожців, їхній одяг, зброю.
- Зверніть увагу, як реалістично художник передав пози, погляди, міміку козаків, які придумають різноманітні дошкульні слова або емоційно на них реагують.
- Чи всі козаки сміються?
Українські митці по-різному втілювали принципи реалізму у своїй творчості. Провідними членами Товариства передвижників стають вихідці з України:
М.Пимоненко, К.Трутовський, А.Куїнджі, К.Костанді, М.Ярошенко.
На портретах Миколи Ярошенка поряд з людьми інтелектуальної праці можна побачити типових пересічних персонажів, таких як дівчинку-курсистку, в'язнів, коваля тощо. Картинам митця притаманні достовірність, правдивість зображення деталей. М.Ярошенко "Портрет художника М.Ге"
Новаторською для пейзажу стала творчість Архипа Куїнджі. Перша ж виставлена ним картина – «Ніч на Дніпрі» – стала сенсацією в Петербурзі. Художник володів тонким мистецтвом гри світла і кольору. На полотні "Березовий гай" він передає різкий контраст світла й тіні, який створює враження яскравого сонячного повітря.
Правдиве зображення життя українського села – основна тема творчості провідного майстра жанрового живопису, художника-передвижника Миколи Пимоненка. На його живописних полотнах "оживали" народні обряди та звичаї, побут та ярмарки різноманітні серйозні й жартівливі сцени з життя українців. Зазвичай реалістичний сюжет розгортається на тлі чарівної природи.
М. Пономенко "Брід"
Ранні твори засновника Товариства південноросійських художників Киріака Костанді принесли йому успіх та визнання на пересувних виставках.
Киріак Костанді "В люди"
В епоху блискучого розвитку пейзажного живопису в українському мистецтві мальовничість скромних сільських краєвидів привертала увагу багатьох художників. Вони відтворювали національні ландшафти з поетичністю і достовірністю, передавали настрій природи, замилування її красою.
"Шукачем сонця" називали витонченого пейзажиста Володимира Орловського, майстра сонячного колориту, світлотіньових ефектів.
Пензель Сергія Васильківського віртуозно змальовував українські ліси, річки, повитий смерековим сумом степ. Творча спадщина митця налічує майже 3.5 тисячі полотен різних жанрів.
Сергій Васильківський "Сторожа запорозьких вольностей "
Зачинателем західноукраїнської реалістичної школи живопису вважають Корнила Устияновича, який створив багато портретів, низку картин на історичні теми й пейзажі. У картинах митця, наприклад, "Мазепа на переправі через Дніпро", "Битва під Зборовом", "Бойківська пара", "Гуцулка біля джерела", вітчутні потужні традиціїї класицизму та романтизму.
"Мазепа на переправі через Дніпро"
В історичному жанрі й баталіях вагомим був творчий доробок буковинського митця Миколи Івасюка. Його твори мають яскравий національний колорит, вирізняються досконалістю складних багатофігурних композицій.
Миколи Івасюка "В'їзд Богдана Хмельницького до Києва"
Реалістичні риси були притаманні й мистецтву скульптури – монументальної і станкової. У містах України були встановлені пам'ятники видатним діячам культури.
Перші реалістичні зображення в українській скульптурі виникають завдяки творчості Михайла Микешина.
До числа кращих творів майстра належить кінний пам'ятник гетьману Богдану Хмельницькому на Софійській площі в Києві.
Перші реалістичні зображення в українській скульптурі виникають завдяки творчості Михайла Микешина.
До числа кращих творів майстра належить кінний пам'ятник гетьману Богдану Хмельницькому на Софійській площі в Києві.
Автор пам'ятників І. Котляревському та М. Гоголю в Полтаві Леонід Позен розробляв також історичний та побутовий жанри у станковій скульптурі, звертаючись до реального життя і національних тем. Особливим драматизмом сповнена його скульптурна композиція "Лірник"
Таким чином, реалізм збагатив образотворче мистецтво новими сюжетами й образами. Кращі художники реалістичного напряму присвятили свої твори зображенню історії, природи й побуту свого народу. Отже, вони піднімаються до критичного осмислення явищ дійсності, що було характерним для передових митців того часу.
Таким чином, реалізм збагатив образотворче мистецтво новими сюжетами й образами. Кращі художники реалістичного напряму присвятили свої твори зображенню історії, природи й побуту свого народу. Отже, вони піднімаються до критичного осмислення явищ дійсності, що було характерним для передових митців того часу.
- Назвіть видатних художників-реалістів.
- Яким жанрам живопису надавали перевагу художники реалістичного напряму і яких персонажів вони зазвичай зображували?
- Порівняйте особливості стилів реалізму і романтизму на прикладі картин певного жанру.
- Як виявився реалістичний напрям у мистецтві скульптури
Тема: Реалістичний стиль в образотворчому мистецтві
- Як ви думаєте, у якому з видів мистецтва кращі можливості для зображення правди життя?
У середині ХІХ ст. романтизм поступився місцем реалізму, який часто розглядають його протилежність, як мистецтво «втрачених ілюзій»
Романтики намагалися створити нову, прекрасну реальність, а реалісти - правдиву. Вони відображували життя у справжніх образах, а не у вигаданих, що виникли в уяві митця.
Романтики намагалися створити нову, прекрасну реальність, а реалісти - правдиву. Вони відображували життя у справжніх образах, а не у вигаданих, що виникли в уяві митця.
Реалізм (з фр. – дійсний)
- художній напрям, який передбачає правдиве, історично достовірне, об'єктивне і всебічне відображення дійсності специфічними засобами художньої творчості.
Реалістичний напрям, як і попередні стилі, виявився в різних мистецьких галузях :
літературі (Ч.Діккенс, О.Бальзак, М.Гоголь)
Реалістичний напрям, як і попередні стилі, виявився в різних мистецьких галузях :
літературі (Ч.Діккенс, О.Бальзак, М.Гоголь)
живописі (Г.Курбе, І.Рєпін)
музиці (Дж.Верді, М.Мусоргський)
театрі (М.Щепкін, М.Заньковецька)
В образотворчому мистецтві набув розквіту так званий критичний реалізм, який змальовував явища соціальної дійсності, працю простих людей.
Франсіско Гойя (1746-1828) - легенда іспанського мистецтва створив дивний світ образів у численних картинах (понад 6 тис.) і гравюрах, які вражають таємничою загадковістю.
У роботах раннього періоду переважають романтичні мотиви – вуличні сценки, святкування, прогулянки, ігри. Наступний період розкриває іншу грань його таланту – реалістичну.
- Що відбувається на картинах?
- Що можна розповісти про цих людей?
- Охарактеризуйте художні засоби митця.
Французькі художники Гюстав Курбе і Жан-Франсуа Мілле першими з живописців звернулися до зображення знедолених людей, важкої праці селян, що викликають співчуття.
Гюстав Курбе (1819-1877) - французький живописець, скульптор, графік. Його вважають засновником критичного реалізму в західноукраїнському образотворчому мистецтві.
- До якого жанру належать картини?
- У чому особливість їх композицій?
- Порівняйте колорит картин.
- Що можна сказати про персонажів?
- Чим відрізняються реалістичні образи від романтичних?
Оноре Дом’є (1808-1879) - французький художник-графік, живописець та скульптор. Графіка відомого майстра експресивного рисунка – це гостра сатира на тогочасне суспільство.
Картина Оноре Дом’є «Вагон третього класу» – приклад фрагментарності композиції, улюбленого прийому митця, котрий дає змогу відчути зображене як частину дії, що відбувається за її межами. Послідовники французького критичного реалізму створювали також образи дітей бідняків за роботою, як Жуль Бастьєн-Лепаж.
Картина Оноре Дом’є «Вагон третього класу» – приклад фрагментарності композиції, улюбленого прийому митця, котрий дає змогу відчути зображене як частину дії, що відбувається за її межами. Послідовники французького критичного реалізму створювали також образи дітей бідняків за роботою, як Жуль Бастьєн-Лепаж.
Карикатура (від італ. «перебільшувати»)
– навмисне смішне або спотворене зображення предмета або особи. Комічного ефекту досягають за допомогою перебільшення характерних рис образу.
Завдання:
- Охарактеризуйте реалізм як художній стиль.
- Назвіть видатних художників-реалістів.
- Яким жанрам живопису надавали перевагу художники реалістичного напряму і яких персонажів вони зазвичай зображували?
Тема: Музика романтиків (продовження)
- Назвіть національні композиторські школи та їх представників, що сформувалися в епоху романтизму.
- Які нові жанри в музиці виникли?
- Кого вважають титанами музичного виконавства?
Композиторів-романтиків цікавили нові засоби музичної зображальності, що було пов'язано з програмністю інструментальних творів.
Програмна музика
— інструментальна музика, написана на певну тему (літературний чи картинно-живописний сюжет), викладену в словесній, часто поетичній, програмі, що відображається в назві твору.
Німецький композитор Роберт Шуман відкрив у музичному мистецтві світ фантастичних образів. У його спадщині чимало програмних творів.
Яскравим прикладом є цикл «Фантастичні п'єси» для фортепіано, де кожна п'єса передає емоційно забарвлені моменти життя: поривчастість і протест, ліричні роздуми й мрії.
"Увечері", "Порив", из цикла "Фантастические пьесы"
- Поясніть назву твору. Чому композитор поєднав п'єси в цикл саме такою назвою?
- Як музика передає атмосферу таємничості?
Жанрове оновлення торкнулося й симфонії, адже зміна типу образності нерідко зумовлювала зміну музичної форми.
Прикладом творчої переробки фольклорних джерел є «Українська симфонія» Михайла Калачевського - один з перших зразків цього жанру в українській музиці. В основу цього твору стали мелодії українських народних пісень.
1 частина використано пісні «Віють вітри» «Йшли корови із діброви»
ІІ частина «Дівка в сінях стояла»
ІІІ частина «Побратався сокіл з сизокрилим орлом»
IV частина «Ой гай, гай» «Ой джигуне, джигуне»
- Схарактеризуйте основні теми симфонії.
- Як мелодії народних пісень змінюються у процесі симфонічного розвитку (тембр, темп, динаміка )
Важливою ознакою романтизму стала ідея синтезу мистецтв. У цей період посилилася взаємодія музики з піснею та театром, що спричинило розквіт жанрів романсу та опери.
Романс
- сольна, переважно лірична пісня (рідше дует або тріо), що виконують зазвичай із інструментальним супроводом, найчастіше фортепіано або гітари.
Запитання:
Одним із перших серед романтиків почав створювати пісні й романси австрійський композитор Франц Шуберт. Автор понад 600 вокальних творів, девять симфоній, велика кількість творів камерної та літургійної музики, кілька вокальних циклів.
Слухання Ф.Шуберт Вокальний цикл "Зимовий шлях" ("Шарманщик")
В Україні романси називали солоспівами. У повсякденному побуті співали народні пісні-романси літературного походження та композиторів-аматорів. Найвідоміші з-поміж них «Їхав козак за Дунай» (вірші С.Климовського), «Стоїть гора високая» (вірші Л.Глібова), «Дивлюсь я на небо» та «Взяв би я бандуру» (вірші М.Петренка).
- Назвіть основні ознаки романтизму в музиці, провідні жанри.
- Як народна музика вплинула на розвиток симфонічної музики?
- Чому композитори-романтики стали активно використовувати програмність у музиці, виявили зацікавленість фольклором?
Тема: Музика романтиків
Романтичний ідеал передбачає культ пристрастей, устремління до піднесеного, до свободи, а романтичний герой - це особистість із сильним характером.
Тому не дивно, що з-поміж видів мистецтва, якими захоплювалися романтики, музиці належала пріоритетна роль. Адже музика - голос серця, здатна передавати все розмаїття почуттів і вражень від навколишнього світу.
Найхарактернішою рисою романтичної музики порівняно з попередніми стилями стає программність, а панівною сферою образності - лірика.
Романтизм дав потужний імпульс формуванню національних композиторських шкіл.
Польської музики: Ф.Шопен, С.Монюшко
Чеської музики: А.Дворжак, Б.Сметана
Угорської музики: Ф.Ліст
Норвезької музики: Е.Гріг
Іспанської музики: І.Альбеніс
Фінської музики: Ян Сібеліус
Російської музики: П.Чайковський, М.Римський-Корсаков
Української музики: М.Лисенко, С. Гулак-Артемовський
Для того, щоб глибше розкрити індивідуальний світ людини, романтики шукали особливі засоби вираження.
Виникли нові жанри:
експромти, музичні моменти, ноктюрни, пісні без слів, інтермецо.
Фредерік Шопен
(1810-1849)
Польський композитор-романтик, піаніст. Його творчість охоплює багато жанрів: концерти, сонати, балади, фантазії, ноктюрни, вальси, скерцо.
Твори надзвичайно емоційно проникливо розкривають складний душевний світ особистості. Однак у його музиці відчутний національний колорит. ЇЇ пронизують інтонації польських танців мазурки й полонезу. Вони символізують образ рідної Польщі, палку любов до Батьківщини, адже композитор тривалий час змушений був жити далеко за її межами. Шопена називають душею фортепіано.
Слухання: Ф.Шопен Ноктюрн мі мінор- Чи відчули ви романтичність прослуханої музики?
- У чому вона проявляється?
- Які почуття, настрої вона передає?
Антонін Дворжак
(1841-1904)
На весь світ уславили ім'я композитора його "Слов'янські танці", у яких розкрито красу народної музики чехів, поляків, словаків, українців, сербів.
Кожний із 16 танців – своєрідна музична замальовка. сповнена радості й гумору.
Композитор задумав танці як п'єси для фортепіано, але потім вирішив, що набагато колоритніше вони зазвучать у виконанні симфонічного оркестру.
Слухання: Антонін Дворжак «Слов'янські танці»(№2 «Думка»)
У добу романтизму на арену музичної культури виходить новий тип митця – блискучий виконавець.
Такими титанами музичного виконавства були Нікколо Паганіні в мистецтві скрипкової гри, а в царині фортепіанного виконавства – угорський композитор і піаніст Ференц Ліст.
Нікколо Паганіні
(1782-1840)
(1782-1840)
Нову еру виконавського мистецтва відкрив в Європі італійський скрипаль-віртуоз Нікколо Паганіні, гра якого вражала сучасників емоційністю, глибиною експресії, артистизмом, неперевершеною технікою та блискучою імпровізацією. Він став першим, хто давав концерти без нот, граючи всі твори напам'ять.
Вершиною його творчості вважають 24 каприси для скрипки соло.
Слухання: Н.Паганіні «Каприс №24» для скрипки соло
Ференц Ліст (1811-1886)
Угорський композитор, піаніст, педагог, диригент, публіцист, засновник угорської композиторської школи. Ференц Ліст - перший піаніст, який виступав зі сольними концертами, через них заслужив визнання професіоналів і публіки. Музика композитора яскраво передає національний колорит.
Слухання: Ф.Ліст Етюд «Мазепа»
- Яке значення ритму, акордової фактури у створенні образу?
Завдання :
- Назвіть основні ознаки романтизму в музиці.
- Які нові музичні жанри з'явилися в епоху романтизму?
- Як вплинула виконавська майстерність Н.Паганіні та Ф.Ліста на розвиток інструментальної музики?
Тема : Романтизм в образотворчому мистецтві (продовження)
Запитання до теми:
- Дайте визначення поняттю «романтизм».
- Назвіть характерні особливості стилю.
- Порівняйте романтизм з класицизмом, що їх відрізняє.
- Назвіть яскравих представників романтизму в живописі
Романтичний живопис російських художників виявився насамперед у пейзажах і портретах. Він вирізняється свободою в пошуку знахідками у сфері освітлення та кольору.
Ліризмом проникнути образи російського живописця Карла Брюллова. Він був наставником багатьох українських художників, зокрема Т.Г.Шевченка. З уроків літератури вам відомо про важливу участь К.Брюллова у викупі з кріпацтва його улюбленого учня Т.Шевченка.
На картині "Вершниця" К.Брюллов зобразив двох різних за віком сестер: старшу на вороному коні й молодшу, що з подивом і захопленням дивиться на неї.
Ліризмом проникнути образи російського живописця Карла Брюллова. Він був наставником багатьох українських художників, зокрема Т.Г.Шевченка. З уроків літератури вам відомо про важливу участь К.Брюллова у викупі з кріпацтва його улюбленого учня Т.Шевченка.
На картині "Вершниця" К.Брюллов зобразив двох різних за віком сестер: старшу на вороному коні й молодшу, що з подивом і захопленням дивиться на неї.
- Що можна розповісти про зображених на картинах персонажів?
Художник Аполлон Мокрицький родом з Полтавщини. Навчався в Ніжинському ліцеї разом з М.Гоголем, згодом у Санкт-Петербурзькій Академії мистецтв. Він товаришував з Т.Шевченком. Створив галерею портретів своїх сучасників, переважно людей творчої праці, а також портрети жінок, які позначені духом романтичної піднесеності.
А.Мокрицький "Портрет дружини" А.Мокрицький "Дівчина на канавалі"
- Порівняйте два жіночі портрети.
- Що допомагає художнику передати характери жінок?
- У якому з портретів є українські мотиви?
Творчість Василя Штернберга російського художника та німця за походженням, забарвлена ідеалами романтизму.
Під час навчання в Санкт-Петербурзькій Акаадемії мистецтв він приїжджав в Україну де писав картини й етюди. Познайомився і подружився з Т.Г.Шевченком і виконав ілюстрації до першого видання його "Кобзаря" (1840), декілька портретів українського поета. Художник був одним з перших живописців, хто відкрив мальовничість українських краєвидів і народного побуту.
Твори на українську тематику ("Вітряки в степу", "Ярмарок в Ічні", "Пастушок", "Переправа через Дніпро під Києвом") є поетичними і водночас реалістичними.
Він народився в Криму, у Феодосії, у вірменській родині, і залишив у спадок рідному місту 125 картин.
Українську тематику відображено художником у картинах "Чумацький обоз", "Український пейзаж". З шести тисяч художніх творів митця більшість - марини.
Під час навчання в Санкт-Петербурзькій Акаадемії мистецтв він приїжджав в Україну де писав картини й етюди. Познайомився і подружився з Т.Г.Шевченком і виконав ілюстрації до першого видання його "Кобзаря" (1840), декілька портретів українського поета. Художник був одним з перших живописців, хто відкрив мальовничість українських краєвидів і народного побуту.
Твори на українську тематику ("Вітряки в степу", "Ярмарок в Ічні", "Пастушок", "Переправа через Дніпро під Києвом") є поетичними і водночас реалістичними.
Він народився в Криму, у Феодосії, у вірменській родині, і залишив у спадок рідному місту 125 картин.
Іван Айвазовський
Феодосія Захід сонця
Отже романтизм дав волю уяві і фантазії митців. Він привніс дух свободи: не лише вивільнив митця від академічних канонів, а й виборов право на вільне вираження почуттів.
Тема: Романтизм в образотворчому мистецтві
- У яких випадках про людину
кажуть "романтик"?
- Як ви розумієте це слово?
Упродовж ХІХ
ст. наукові відкриття спричинили руйнування уявлень людей про світобудову,
притаманну Просвітництву. У мистецтві на противагу класицизму виникає
романтизм.
Романтизм (фр. romantisme – від «роман», що буквально
означає «романський», дивне, неймовірне) –
художній напрям, протилежний класицизму, з
переважанням емоційного, фантастичного;
відображає конфлікт між ідеалом і
реальністю.
Особливості
стилю:
Романтизму властиві прагнення до свободи, інтерес до зображення сильних пристрастей, заглиблення у сферу людського духу.
Класицизм
- спирається на універсальні мистецькі зразки і канони гармонійності;
- відходять у минуле велич, ретельність деталей, статичність фігур;
- відмова від класичних норм
Романтизм
- відображає конфлікт між ідеалом і реальністю;
- протиставляється емоційно багатий духовний світ людини – неординарної особистості;
- ідеалізація і поетизація природи, історичної минувшини
Романтизм мав надзвичайно яскраве вираження в усіх видах мистецтва. Як літературно - художній напрям набув
поширення у Франції (О.Дюма, В.Гюго, Е.Делакруа), Німеччині (Е.Гофман), Англії
(В.Скотт, Дж. Байрон), Росії (М.Лермонтов, К.Брюллов, І.Айвазовський).
Романтичні властивості виявлялися по - різному у творчості представників національних шкіл.
Французьких живописців приваблювала героїчна тематика з драматичним змістом. В історичному жанрі романтики зображували баталії, що оспівували людські подвиги, торжество перемоги.
Лідер романтизму в образотворчому мистецтві Ежен Делакруа (1798-1863). Художник звертався до історичних сюжетів. Він не уникав трагічних сторінок революційних подій, зображуючи народ, який бореться за свою Батьківщину.
Картина Е. Делакруа «Свобода на барикадах» - своєрідний маніфест волелюбних парижан: жінка з французьким прапором в руці, що закликає захисників барикади на вирішальний бій, перетворюється на символ свободи.
Французьких живописців приваблювала героїчна тематика з драматичним змістом. В історичному жанрі романтики зображували баталії, що оспівували людські подвиги, торжество перемоги.
Лідер романтизму в образотворчому мистецтві Ежен Делакруа (1798-1863). Художник звертався до історичних сюжетів. Він не уникав трагічних сторінок революційних подій, зображуючи народ, який бореться за свою Батьківщину.
Картина Е. Делакруа «Свобода на барикадах» - своєрідний маніфест волелюбних парижан: жінка з французьким прапором в руці, що закликає захисників барикади на вирішальний бій, перетворюється на символ свободи.
Картина Е. Делакруа «Свобода на барикадах»
- Що вас вразило в картині Е. Делакруа?
- Які емоції вона викликає?
- Яка роль кольорового контрасту в посилені експресії?
Картина "Свобода на баррикадах", Делакруа - видео описание
Творчість Теодора Жеріко (1791-1824), палкого прихильника наполеонської доби сповнена пристрастю до динамічних подій і ситуацій. З яскраво вираженою динамікою він зображував улюблених ним коней.
Картина Т. Жеріко «Поранений
кірасир» розкриває не тріумф перемоги, а романтичну долю бійця, який змушений покинути поле бою.
- Проаналізуйте композицію і колорит картини Т. Жеріко. Зверніть увагу на контраст світла й тіні, динаміку.
- До якого жанру можна віднести ці картини?
Картини німецького художника Каспара Давида Фрідріха творця романтичного краєвиду, можна назвати «пейзажами душі». Він писав марини, зображав гори й ліси, оспівуючи ідею безмежності світу, яку людина прагне осягнути. Як справжнього романтика, його увагу привертала
таємнича атмосфера вечора чи ночі, адже для людини – це час роздумів і мрій.
Картина К.Фрідріха «На вітрильнику»
передає вічне устремління людини пізнати далекі світи. Силуети чоловіка й жінки
ніби манять у морську далечінь, куди спрямовано їхні погляди.
- Яка емоційна атмосфера марини?
- Чи надихає вона на мрії про далекі подорожі?
- Як живописець відтворив глибину простору, вирішив плановість?
- Який вид перспективи застосуванню художником?
У жанрі пейзажу високої майстерності досягнув англійський романтик Вільям Тернер. Його улюбленими живописними ефектами для художника стали золоте світло сходу і заходу сонця, яскраве полум'я, густі тумани, дощ, пара.
Саме такі стихії художник намагався відобразити на своїх полотнах і викликати незабутні емоційні переживання у глядача в момент їх сприймання.
В. Тернер "Пожежа в будівлі парламенту"
- Яке ваше враження від кртини Тернера ?
- Схарактеризуйте її колорит.
- Якими живописними засобами досягнуто відчуття палаючої стихії вогню?
Фантастичні мотиви пронизують творчість англійського поета і художника Вільяма Блейка. У живописних і графічних композиціях він створює свою особливу систему образності на основі міфології.
Незвичні малюнки митця до власних віршів відображають безмежний світ його уяви і доповнюють поетичну виразність мистецтва слова.
Оригінальність митця виявляється в ілюструванні творів інших авторів. Блакитно - прозорі акварелі до
«Божественної комедії» Данте з видовженими, майже безтілесними фігурами, що виникають ніби з туману, схожі на міражі, викликають відчуття меланхолії.
В.Блейк ілюстрації до "Божественної комедії" Данте
- Що незвичного в ілюстраціях Блейка?
- Це реальний світ чи фантастичний?
- Поясніть свою думку.
ТВОРЧА РОБОТА : Намалюйте живописний пейзаж.
Самостійно дослідіть творчість митця, який привернув вашу увагу найбільше. І підготуйте розповідь про нього .
ГАРНИЙ УРОК! ДЯКУЮ!
ВідповістиВидалитиУзнали много интересного, спасибо за урок
ВідповістиВидалити💗
Дякую!
ВідповістиВидалитиДякую!
ВідповістиВидалитиДякую за урок!
ВідповістиВидалитиклас
ВідповістиВидалитиДякую.
ВідповістиВидалитиСупер!
ВідповістиВидалити