7 клас Урок 8 "Фольклор і музичний театр"

     В останні чверті минулого століття на культурному обрії України замайоріла досі  небачена "зірка" - фольк-опера "Цвіт папороті"Євгена  Станковича. Саме цей твір започаткував нову добу в музично-театральному мистецтві. 

  Адже до того часу в Україні не існувало такого музичного жанру, який грунтувався би виключно на українському фольклорі: історичних нарисах, народних звичаях, прикметах... Композитор по-новаторськи поєднав у творі звучання оркестру із самобутнім співом народного хору. "Цвіт папороті" особливий і тим, що Станкович увів до складу симфонічного оркестру народні інструменти. 

    В основі фольк-опери - літературні твори Миколи Гоголя, націіональний фольклор, героїчний епос, народні обряди та пісні, легенди. 
    У фольк-опері "Цвіт папороті" немає наскрізного сюжету, звичного для жанру опери монологів, арій, дуетів. 
    Твір складається з трьох дій: у першій замальовуються картини із життя Запорозької Січі; у другій - сцени на свято Купала; зміст третьої - прославляння подвигів, здійснених народними героями заради Батьківщини.

Прослухайте Є.Станкович "Купала", 
ІІ дія з фольк-опери "Цвіт папороті"
 у вик. камерного хору "Київ"

- Як у другій дії опери відображені святкові обряди на Івана Купала, купальський шабаш відьом?
- Який характер музичного фрагменту твору?
- Чим вражає прослухана музика?
- Що незвичного у виконанні ви помітили?

Прослухайте пісню Михайла Коваля "Балада про Крути"

- Пригадайте, що таке балада?


    У цій пісні йдеться про криваві події 1918 р., коли відбувся нерівнозначний бій між більшовицькою армією і загоном київських студентів та бійців вільного козацтва на залізничній станції Крути. 
    Запекле протистояння тривало упродовж 5 годин. Завдяки значній кількісній перевазі супротивника українська молодь зазнала поразкки, віддавши своє життя за українську державність. 

Виконання української народної пісні 
"Чом ти не прийшов"

Виконання пісні Н.Май "На нашій Україні"

1 коментар: